Хорстдорф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хорстдорф
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Поглед кон Хорстдорф
Поглед кон Хорстдорф
Поглед кон Хорстдорф
Хорстдорф во рамките на Германија
Хорстдорф
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 4 км2
Надм. височина 61 м
Население 607  (31 декември 2009)
 - Густина 152 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06785
Повик. бр. 034904
Координати 51°49′3″N 12°26′12″E / 51.81750° СГШ; 12.43667° ИГД / 51.81750; 12.43667Координати: 51°49′3″N 12°26′12″E / 51.81750° СГШ; 12.43667° ИГД / 51.81750; 12.43667

Хорстдорф (германски: Horstdorf) — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц.