Горау

Координати: 51°49′N 12°28′E / 51.817° СГШ; 12.467° ИГД / 51.817; 12.467
Од Википедија — слободната енциклопедија
Горау
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Споменик во Горау
Споменик во Горау
Споменик во Горау
Горау во рамките на Германија
Горау
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 63 м
Население 402  (31 декември 2009)
 - Густина 80 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06786
Повик. бр. 034905
Координати 51°49′N 12°28′E / 51.817° СГШ; 12.467° ИГД / 51.817; 12.467

Горау (германски: Gohrau) — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц.