Прејди на содржината

Гризен

Координати: 51°49′59″N 12°25′5″E / 51.83306° СГШ; 12.41806° ИГД / 51.83306; 12.41806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гризен
Место во Ораниенбаум-Верлиц
Споменик во Гризен
Споменик во Гризен
Споменик во Гризен
Гризен во рамките на Германија
Гризен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Ораниенбаум-Верлиц
Основни податоци
Површина 8 км2
Надм. височина 60 м
Население 353  (31 декември 2009)
 - Густина 44 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06786
Повик. бр. 034905
Координати 51°49′59″N 12°25′5″E / 51.83306° СГШ; 12.41806° ИГД / 51.83306; 12.41806

Гризен (германски: Griesen) — село и поранешна општина во округот Витенберг, Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011 е дел од градот Ораниенбаум-Верлиц.