Чорневиц

Координати: 51°43′N 12°24′E / 51.717° СГШ; 12.400° ИГД / 51.717; 12.400
Од Википедија — слободната енциклопедија
Чорневиц
Место во Грефенхајнихен
Чорневиц во рамките на Германија
Чорневиц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Витенберг
Град Грефенхајнихен
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 83 м
Население 2.729  (31 декември 2005)
 - Густина 210 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WB
Пошт. бр. 06791
Повик. бр. 034953
Портал www.graefenhainichen.de
Координати 51°43′N 12°24′E / 51.717° СГШ; 12.400° ИГД / 51.717; 12.400

Чорневиц — село и поранешна општина во југозападниот дел на округот Витенберг, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2011, е дел од градот Грефенхајнихен. Бил дел од заедницата на општини Тор цур Дибенер Хајде. Се наоѓа околу 4 километри западно од поранешното окружно седиште Грефенхајнихен, точно на границата со Саксонија.