Нептун

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Нептун (планета))
Прејди на: содржини, барај
Нептун  Астрономскиот симбол на Нептун
Поглед на нептун од „Војаџер 2“
Големата Црна Дамка и придружната светла дамка
Откривање
Откривач
Датум на откривање 23 септември 1846[1]
Означувања
Придавка нептунски
Епоха J2000
Апхелион 30,331855 АЕ
(4.537.580.900 km)
Перихелион 29,809946 ае
(4.459.504.400 km)
Голема полуоска 30,070900 ае
(4.498.542.600 km)
Занесување 0,00867797
Орбитален период 164,8 г.
60.190,03 дена[3]
89.666 Нептунови сончеви денови[4]
Синодички период 367,49 дена[5]
Просечна
орбитална брзина
5,43 км/С[5]
Средна аномалија 259,885588 °
Наклон 1,767975 ° кон еклиптиката
6,43° кон Сончевиот екватор
0,72° кон неменлива рамнина[6]
Долж. на
искач. јазол
131,782974 °
Аргумент на перихелионот 273,219414 °
Месечини 14
Физички особености
Среден радиус 24.622±19 km[7][lower-alpha 2]
Екваторски радиус 24.764±15 km[7][lower-alpha 2]
3,883 Земји
Поларен радиус 24.341±30 km[7][lower-alpha 2]
3,829 Земји
Сплеснатост 0,0171±0,0013
Површина 7,6183×109
 км2
[3][lower-alpha 2]
14,98 Земји
Зафатнина 6,254×1013
 км3
[5][lower-alpha 2]
57,74 Земји
Маса 1,0243×1026
 kg
[5]
17,147 Земји
5.15×10-5 Сонца
Средна густина 1,638 г/см3[5][lower-alpha 2]
Гравитација на екваторската површина 11,15 м/с2[5][lower-alpha 2]
1,14 g
II вселенска брзина 23,5 км/с[5][lower-alpha 2]
Околуѕвезден вртежен период 0,6713 дена[5]
16 ч 6 мин 36 с
Брзина на екваторски вртеж 2,68 км/с
9.660 км/ч
Осен наклон 28,32° (кон орбитата)[5]
Рекстацензија на сев. пол 19ч 57м &1000000000000002000000020с[7]
299.3°
Деклинација на сев. пол 42,950°[7]
Албедо 0,290 (бонд.)
0,41 (геом.)[5]
Темп. на површината
   ниво на 1 бар
   01 бар (100 kPa)
мин. средна макс.
72 K (−201 °C)[5]
55 K[5]
Привидна величина 8,02 - 7,78[5][8]
Аголна големина 2,2 – 2,4″[5][8]
Атмосфера[5]
Висинска скала 19,7 ± 0,6 км
Состав 80 ± 3,2% водород (H2)
19 ± 3,2% хелиум (He)
1,5 ± 0,5% метан (CH4)
~0,019% водород девтерид (HD)
~0,00015% етан (C2H6)
Мраз:
амонијак (NH3)

вода (H2O)
амонијак бисулфид (NH4SH)

метански мраз (?) (CH4•5,75H2O)

Нептун — осма и најоддалечена планета во Сончевиот систем. Неа ја открил германскиот астроном Јохан Готфрид Гале во 1846 година. Освен овие податоци за Нептун не се знаело многу сè додека вселенската сонда „Војаџер 2“ не го посетила во 1989 година. Оваа светла сина топка речиси нема никакви површинси обележја. Во време кога ја фотографирал „Војаџер 2“, серија бури познати под името Големата темна дамка (која подоцна исчезнала) можела да се види како брзо се движи во насока спротивна на ротацијата на планетата. Нептун има свои прстени како и другите гасовити џинови. Постојат четири скоро невидливи прстени составени од темни парчиња мраз. Таа е четвртата најголема планета по дијаметар и трета по маса; Нептун има 17 пати поголема маса од Земјата и е нешто помасивен од блискиот Уран, кој има маса од 14 Земјини маси, но е нешто помал поради поголемата густина. Планетата е именувана по Нептун, римскиот бог на морето. Неговиот астрономски симбол (♆, Уникод U+2646) е стилизирана верзија од Посејдоновиот Трозабец. Најмногу се разликува по тоа што има елиптична орбита.

Сината боја на Нептун доаѓа од гасот метан. Метанот исто така влијае врз бојата на Уран. Нептун е најветровита планета во нашиот Сончев систем. Ветриштата кои дуваат со брзина од 2.200 км на час дуваат од исток кон запад на планетата.

Нептун околу својата оска се завртува за 16,1 часа а околу Сонцето за 164,8 години. Нептун има 8 сателити од кои најпознат и најголем е Тритон.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. Орбиталните елементи се однесуваат на тежиштето на Нептун и тежиштето на Сончевиот систем. Ова се мигновени оскулациски вредности точно во епохата J2000. Тежишните величини се дадени бидејќи, за разлика од планетарниот центар, движењето на месечините не вршат значајни промени од ден во ден.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 Се однесува на нивото на атмосферскиот притосок од 1 бар (100 kPa)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hamilton, Calvin J. (4 август 2001). „Neptune“. Views of the Solar System. http://www.solarviews.com/eng/neptune.htm. конс. 13 август 2007. 
  2. Yeomans, Donald K.. „HORIZONS Web-Interface for Neptune Barycenter (Major Body=8)“. JPL Horizons On-Line Ephemeris System. http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi?find_body=1&body_group=mb&sstr=8. конс. 18 јули 2014. —Select "Ephemeris Type: Orbital Elements", "Time Span: 2000-01-01 12:00 to 2000-01-02". ("Target Body: Neptune Barycenter" and "Center: Solar System Barycenter (@0)".)
  3. 3,0 3,1 Munsell, K.; Smith, H. (13 ноември 2007). „Neptune: Facts & Figures“. NASA. http://solarsystem.nasa.gov/planets/profile.cfm?Object=Neptune&Display=Facts. конс. 14 август 2007. 
  4. Seligman, Courtney. „Rotation Period and Day Length“. http://cseligman.com/text/sky/rotationvsday.htm. конс. 13 август 2009. 
  5. 5,00 5,01 5,02 5,03 5,04 5,05 5,06 5,07 5,08 5,09 5,10 5,11 5,12 5,13 5,14 Williams, David R. (1 септември 2004). „Neptune Fact Sheet“. NASA. http://nssdc.gsfc.nasa.gov/planetary/factsheet/neptunefact.html. конс. 14 август 2007. 
  6. „The MeanPlane (Invariable plane) of the Solar System passing through the barycenter“. 3 април 2009. http://home.surewest.net/kheider/astro/MeanPlane.gif. конс. 10 април 2009.  (produced with Solex 10 written by Aldo Vitagliano)
  7. 7,0 7,1 7,2 7,3 7,4 Seidelmann, P. Kenneth; Archinal, Brent A.; A'Hearn, Michael F.; Conrad, Albert R.; Consolmagno, Guy J.; Hestroffer, Daniel; Hilton, James L.; Krasinsky, Georgij A.; и др. (2007). Report of the IAU/IAG Working Group on cartographic coordinates and rotational elements: 2006. „Celestial Mechanics and Dynamical Astronomy“ 98 (3): 155–180. doi:10.1007/s10569-007-9072-y. Bibcode2007CeMDA..98..155S. 
  8. 8,0 8,1 Espenak, Fred (20 јули 2005). „Twelve Year Planetary Ephemeris: 1995–2006“. NASA. http://eclipse.gsfc.nasa.gov/TYPE/TYPE.html. конс. 1 март 2008. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]