Харон (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Харон
Charon by New Horizons on 13 July 2015.png
Харон фотографиран од леталото Нови Хоризонти на 14 јули 2015
Откривање
Откритие на Џејмс Кристи
Откритие на 22 јуни 1978

Харон е најголемата месечина на џуџестата планета Плутон. Го открил Џејмс Кристи на 22 јуни 1978 година.