Нептунови прстени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Шемата на системот прстен-месечина на Нептун. Цврстите линии ги означуваат прстените; испрекинатите линии означуваат орбити на месечини.

Нептунови прстени се состојат главно од пет главни прстени и први биле откриени (како „лаци“) на 22 јули 1984 година од страна на Патрис Бушет, Рајнхолд Хафнер и Jeanан Манфорои во опсерваторијата Ла Сила (ЕСО) во Чиле за време на програмата за набудување предложена од Андре Брахиќ и Бруно Сикарди од опсерваторијата во Париз, и во Интермериканската опсерваторија Серо Тололо од опсерваторијата на Ф. Вилас и Л.-Р. Елицер за програма предводена од Вилијам Хабард. [1][2] Тие на крајот биле прикажани во 1989 година од вселенското летало Војаџер 2.[3]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Hubbard1985.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Manfroid1986.
  3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Miner2007.