Вртежен период

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анимирана ротација на астероид 433 Ерос

Период на свртување на едно небесно тело е времето што е потребно за да се исполни едно свртување (ротација) околу неговата оска на вртење во однос на позадината од ѕвезди. Се разликува од сончев ден на планетите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Murray, Carl D. and Stanley F. Dermott (1999). Solar System Dynamics. Cambridge UP. стр. 531. ISBN 0-521-57295-9. Надворешна врска во |title= (help) Rotation periods of Mercury and Earth are wrong.