Роше

Координати: 52°59′0″N 10°45′0″E / 52.98333° СГШ; 10.75000° ИГД / 52.98333; 10.75000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Роше
Поглед на црквата „Св. Јован“ во Роше
Поглед на црквата „Св. Јован“ во Роше
Поглед на црквата „Св. Јован“ во Роше
Грб на Роше
Роше во рамките на Германија
Роше
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Илцен
Општ. заед. Роше
Месни единици 17
Градоначалник Михаел Видеке (ДХС)
Основни податоци
Површина 71,74 км2
Надм. височина 52 м
Население 2.033 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 28 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. UE
Пошт. бр. 29571
Повик. бр. 05803
Местоположба на Роше во рамките на округот Илцен
Карта
Карта
Координати 52°59′0″N 10°45′0″E / 52.98333° СГШ; 10.75000° ИГД / 52.98333; 10.75000

Роше (германски: Rosche) — општина во округот Илцен, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Се наоѓа околу 13 километри југозападно од окружниот град Илцен.

Општината претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Општината се наоѓа во источниот дел на Линебуршкото Поле.

Општински единици[уреди | уреди извор]

Општината Роше се состои од следниве единици:

 • Борг
 • Гауел
 • Геденштет
 • Гут Геденштет
 • Хоенведрин
 • Кацин
 • Нателн
 • Нојмиле
 • Полау
 • Пробин
 • Рецин
 • Роше-Прилип
 • Швемлиц
 • Шмелау
 • Штитензен
 • Тојендорф
 • Царентин

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2020“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]