Кербер (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кербер
Pluto P4.jpg
Сликите од откривањето од телескопот Хабл.
Откривање
Откриено 28 јуни 2011
(потврдено 20 јули 2011)
Орбитални особености
Главна орбита полупречник
(59 ± 2)×103 km
Занесување ≈ 0
32.1 ± 0.3 days
Наклон ≈ 0
Месечина на Плутон
Физички особености
26.1 ± 0.3
Орбитите на четирите месечини на Плутон

Кербер (S/2011 P 1, S/2011 (134340) 1 или P4) — мала месечина на Плутон чие откривање беше објавено на 20 јули 2011 г. Неговото откривање следи по откривањата на Харон во 1978 и Никта и Хидра во 2005, што го прави четврт позната месечина на Плутон.