Намака (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Намака
Намака (долу) и Хијака (горе) околу Хаумеја (во средина)
Откривање
ОткривачМајкл Браун,
Чед Трухиљо,
Дејвид Рабиновиц и др.
Откриено30 јуни 2005
Ознаки
(136108) 2003 EL61 II
S/2005 (2003 EL61) 2
Орбитални особености[1]
Епоха ЈД 2454615,0
25.657 ± 91 км[1]
Занесеност0,249 ± 0,015 (во 2009 г.; промен.)
18,2783 ± 0,0076 д[1]
178,5 ± 1,7 °
Наклон113,013 ± 0,075 °
13,41 ± 0,08 ° во однос на Хијака (во 2008 г.; промен.)
205,016 ± 0,228 °
178,9 ± 2,3 °
Месечина наХаумеја
Физички особености
Среден полупречник
~85 км (ако албедото е исто како на главната — 0,7±0,1)
Маса1,79 ± 1,48×1018 кг[1]
(0,05 % масата на Хаумеја)
Средна густина
(околу 1 г/см3)
Албедо0,8 ± 0,2[2][3]
Температура32±3 K
21,9 (4,6 разлика од главната — 17,3)[2]

Намака (хавајски: Namaka) — помалата внатрешна месечина на џуџестата планета Хаумеја. Наречена е по морската божица Намака, една од ќерките на Хаумеја.

Откривање[уреди | уреди извор]

Месечината е откриена на 30 јуни 2005 г., а откритието е објавено на 29 ноември истата година.[4] Пред да биде усвоено официјалното име, го носела прекарот „Блицен“, по еден од елените на Дедо Мраз.

Физички особености[уреди | уреди извор]

Намака има сјајност само 1,5 % од онаа на матична џуџеста планета Хаумеја[5] и околу 0,05 % од нејзината маса. Ако албедото е слично, тогаш месечината би имала пречник од 170 км.[2] Фотометриските набљудувања укажуваат дека површината ѝ е сочинета од замрзната вода.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Ragozzine, D.; Brown, M. E. (2009). „Orbits and Masses of the Satellites of the Dwarf Planet Haumea (2003 EL61)“. The Astronomical Journal. 137 (6): 4766–4776. arXiv:0903.4213. Bibcode:2009AJ....137.4766R. doi:10.1088/0004-6256/137/6/4766.
  2. 2,0 2,1 2,2 Wm. Robert Johnston (17 септември 2008). „(136108) Haumea, Hi'iaka, and Nāmaka“. Посетено на 18 септември 2008.
  3. Ragozzine, D.; Brown, M. E. (2009). „Orbits and Masses of the Satellites of the Dwarf Planet Haumea (2003 EL61)“. The Astronomical Journal. 137 (6): 4766–4776. arXiv:0903.4213. Bibcode:2009AJ....137.4766R. doi:10.1088/0004-6256/137/6/4766.
  4. Green, Daniel W. E. (1 декември 2005). „IAUC 8636“. Посетено на 14 ноември 2018.
  5. 5,0 5,1 Barkume, K. M.; Brown, M. E.; Schaller, E. L. (2006). „Water Ice on the Satellite of Kuiper Belt Object 2003 EL61“ (PDF). The Astrophysical Journal. 640 (1): L87–L89. arXiv:astro-ph/0601534. Bibcode:2006ApJ...640L..87B. doi:10.1086/503159.