Орбитален период

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Полуголема оска ( а ) и полумала оска ( б ) на елипса

Орбитален период е времето што е потребно за едно небесно тело да направи една целосна орбита околу друг објект.

Кога се споменува без понатамошни објаснувања, во астрономијата орбиталниот период се однесува сидералниот период на небесното тело, што се пресметува во однос на ѕвездите.

Постојат неколку видови на орбитални периоди за небесните тела околу Сонцето.

Поврзано[уреди | уреди извор]