Категорија:Астродинамика

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Астродинамика е термин кој се користи за да се опише примената на Њутновите механизми врз објекти во вселената направени од човекот, како што се ракетите и вселенските летала. Таа е подгранка на небесните механизми.

Главната статија за оваа категорија е Астродинамика.

Страници во категоријата „Астродинамика“

Прикажани се 8 од вкупно 8 страници во категоријата.