Нептунец

Од Википедија — слободната енциклопедија

Нептунец — секое астрономско тело сместено во орбитата на Нептун.[1] Вообичаено под поимот се подразбираат оние далечни астероиди кои не се заднептунците: сите потпланетарни тела кои кружат околу Сонцето на далечината на Нептун, но вон орбитата на Јупитер. Тука спаѓаат ледените астероиди наречени кентаури,[2] како и Нептуновите тројанци.[3][б 1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Remo, John L. (2007). „Classifying Solid Planetary Bodies“. AIP Conference Proceedings. 886: 284–302. doi:10.1063/1.2710063.
  2. J Horner; NW Evans; ME Bailey; DJ Asher (2003). „The Populations of Comet-like Bodies in the Solar System“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 1 јуни 2013. Посетено на 29 јуни 2007.
  3. 3,0 3,1 „List Of Neptune Trojans“. Minor Planet Center. Архивирано од изворникот на 25 мај 2012. Посетено на 27 октомври 2010.