Екватор

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Линија преку Земјата
екватор

Екватор — замислена кружница која ја дели планетата на северна и јужна полутопка. Географската ширина на екваторот по дефиниција е 0°. Должината на Земјиниот екватор изнесува 40.075 км. Земјината топка не претставува идеална сфера и е всушност најиспапчена кај екваторот каде што нејзиниот просечен полупречник од 6.375 км е зголемен за приближно 22 км.

Екваторска клима[уреди | уреди извор]

Температурата околу екваторот е секогаш висока бидејќи ова место е најблизу до Сонцето. Не постојат четири годишни времиња во околината на оваа географска ширина. Климата е тропска, што значи постојат само две годишни времиња, обично разликувајќи се по големи врнежи или суши. Зависно од надморска висина или близина до океанот, овие два фактори може да варираат.

Екваторски држави[уреди | уреди извор]

Екваторот поминува низ територијата на 14 држави. Мора да се споменe дека иако е така наречена, Екваторска Гвинеја не спаѓа во оваа група на држави. Почнувајќи од нултиот меридијан, па на исток, екваторот минува низ:


Координати Земја, територија, море Белешки
0°N 0°E / 0° N; 0° E / 0; 0 (Нулти меридијан) Атлантски Океан Гвинејски Залив
0°0′N 6°31′E / 0.000° N; 6.517° E / 0.000; 6.517 (Сао Томе и Принсипе)  Сао Томе и Принсипе Островот Ролас
0°0′N 6°31′E / 0.000° N; 6.517° E / 0.000; 6.517 (Атлантски Океан) Атлантски Океан Гвинејски Залив
0°0′N 9°21′E / 0.000° N; 9.350° E / 0.000; 9.350 (Габон)  Габон
0°0′N 13°56′E / 0.000° N; 13.933° E / 0.000; 13.933 (Република Конго)  Република Конго Минува низ местото Макуа.
0°0′N 17°46′E / 0.000° N; 17.767° E / 0.000; 17.767 (Демократска Република Конго)  Демократска Република Конго Минува 9 км јужно од центарот на градот Бутембо
0°0′N 29°43′E / 0.000° N; 29.717° E / 0.000; 29.717 (Уганда)  Уганда Минува 32 км јужно од центарот на градот Кампала
0°0′N 32°22′E / 0.000° N; 32.367° E / 0.000; 32.367 (езеро Викторија) Езеро Викторија Минува низ извесни острови во  Уганда
0°0′N 34°0′E / 0.000° N; 34.000° E / 0.000; 34.000 (Кенија) Кенија Кенија Минува 6 км северно од центарот на градот Кисуму
0°0′N 41°0′E / 0.000° N; 41.000° E / 0.000; 41.000 (Сомалија)  Сомалија
0°0′N 42°53′E / 0.000° N; 42.883° E / 0.000; 42.883 (Индиски Океан) Индиски Океан Минува низ атолите Хуваду и Фувамула во  Малдивите
0°0′N 98°12′E / 0.000° N; 98.200° E / 0.000; 98.200 (Индонезија)  Индонезија Островите Бату, Суматра и Линга
0°0′N 104°34′E / 0.000° N; 104.567° E / 0.000; 104.567 (проток Каримата) Проток Каримата
0°0′N 109°9′E / 0.000° N; 109.150° E / 0.000; 109.150 (Индонезија)  Индонезија Борнео
0°0′N 117°30′E / 0.000° N; 117.500° E / 0.000; 117.500 (Макасарски Проток) Макасарски Проток
0°0′N 119°40′E / 0.000° N; 119.667° E / 0.000; 119.667 (Индонезија)  Индонезија Сулавеси
0°0′N 120°5′E / 0.000° N; 120.083° E / 0.000; 120.083 (залив Томини) Залив Томини
0°0′N 124°0′E / 0.000° N; 124.000° E / 0.000; 124.000 (Молучко Море) Молучко Море
0°0′N 127°24′E / 0.000° N; 127.400° E / 0.000; 127.400 (Индонезија)  Индонезија Островите Кајоа и Халмахера
0°0′N 127°53′E / 0.000° N; 127.883° E / 0.000; 127.883 (Халмахерско Море) Халмахерско Море
0°0′N 129°20′E / 0.000° N; 129.333° E / 0.000; 129.333 (Индонезија)  Индонезија Остров Геб
0°0′N 129°21′E / 0.000° N; 129.350° E / 0.000; 129.350 (Тихи Океан) Тихи Океан Минува 570 м северно од островот Вајгео,  Индонезија
Минува 13 км јужно од атолот Аранука,  Кирибати
Минува 21 км јужно од Бејкеровиот Остров,  Мали оддалечени острови на САД
0°0′N 91°35′W / 0.000° N; 91.583° W / 0.000; -91.583 (Еквадор)  Еквадор Островот Изабела во архипелагот Галапагос
0°0′N 91°13′W / 0.000° N; 91.217° W / 0.000; -91.217 (Тихи Океан) Тихи Океан
0°0′N 80°6′W / 0.000° N; 80.100° W / 0.000; -80.100 (Еквадор)  Еквадор Минува 24 км северно од центарот на градот Кито, кај населбата Митад дел Мундо
0°0′N 75°32′W / 0.000° N; 75.533° W / 0.000; -75.533 (Колумбија)  Колумбија Минува 4,3 км северно од границата со Перу
0°0′N 70°3′W / 0.000° N; 70.050° W / 0.000; -70.050 (Бразил)  Бразил Митад дел Мундо
Рораима
Амазонас
Пара
Амапа
Пара — острови на устието на реката Амазон
0°0′N 49°20′W / 0.000° N; 49.333° W / 0.000; -49.333 (Атлантски Океан) Атлантски Океан