Сао (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сао
Откривање[1][2]
Откритие на
Откритие на14 август 2002
Ознаки
Именувана по
Сао (Σαώ)
S/2002 N 2
Орбитални карактеристики[3]
Епоха 10 јуни 2003
22.228 Гм
Занесување0.1365
2912.72 денови
(7.97 год.)
Наклон53.483°
Физички карактеристики
Албедо0.04 (претпоставено)[4]

Сао - следечко-ротациски неправилен сателит на Нептун. Откриен е од Метју Џ. Холман и сор. на 14 август 2002 година.[5]

Неправилните сателити на Нептун.

Сао кружи околу Нептун на растојание од околу 22,4 милиони км и има пречник од околу 44 километри (под претпоставка дека албедото е 0,04).

Сао следи исклучително наклонета и умерено ексцентрична орбита илустрирана на дијаграмот во однос на другите неправилни сателити на Нептун. Сателитите над хоризонталната оска ја следат ротацијата на Нептун, а сателитите под него се движат спротивно од ротацијата на Нептун. Жолтите сегменти се протегаат од перицентарот до апоцентарот, покажувајќи ја ексцентричноста.

Сателитот е во Козајската резонанца, односно неговата склоност и ексцентричност се споени (наклонот на орбитата се намалува додека ексцентричноста се зголемува и обратно).

Сао или Нептун XI, како и многу од надворешните сателити на Нептун, е именуван по еден од Нереидите; Сао бил поврзан со едрењето и се нарекува „Спасителот“ или „Безбедност“. Пред објавувањето на неговото име на 3 февруари 2007 година (IAUC 8802), Сао бил познат привремено како S/2002 N 2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. JPL (21 јули 2011). „Planetary Satellite Discovery Circumstances“. Jet Propulsion Laboratory. Посетено на 13 октомври 2020.
  2. Green, Daniel W. E. (13 јануари 2003). „Satellites of Neptune“. IAU Circular. 8047. Посетено на 13 октомври 2020.
  3. Jacobson, R. A. (2008). „NEP078 – JPL satellite ephemeris“. Planetary Satellite Mean Orbital Parameters. Посетено на 13 октомври 2020.
  4. Sheppard, Scott S.; Jewitt, David C.; Kleyna, Jan (2006). „A Survey for "Normal" Irregular Satellites around Neptune: Limits to Completeness“. The Astronomical Journal. 132: 171–176. arXiv:astro-ph/0604552. Bibcode:2006AJ....132..171S. doi:10.1086/504799.CS1-одржување: ref=harv (link)
  5. Holman, M. J.; Kavelaars, J. J.; Grav, T.; и др. (2004). „Discovery of five irregular moons of Neptune“ (PDF). Nature. 430 (7002): 865–867. Bibcode:2004Natur.430..865H. doi:10.1038/nature02832. PMID 15318214. Посетено на 24 October 2011.CS1-одржување: ref=harv (link)
  • Ефемерис од MPC
  • Средни параметри на орбитата од JPL

Надворешни врски[уреди | уреди извор]