Титан (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Титан
Titan in natural color
Титан гледан од леталото Касини-Хајгенс
Откривање
ОткривачКристијан Хајгенс
Откриено25 март 1655
Атмосфера
Површински притисок
146,7 kPa

Титан е најголемата месечина на Сатурн.

Титан има повеќе езера од течен етан и метан, меѓу кои и Охридското Езеро (лат. Ohrid Lacus)[1], наречено во чест на истоименото езеро во југозападна Македонија[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ohrid Lacus (Охридско Езеро) на Титан -“. Службен весник на планетарна номенклатура на Меѓународниот астрономски сојуз. 16 септември 2010. Посетено на 22 октомври 2010. (англиски)
  2. „НАСА одлучи едно од езерата на Титан да се вика „Охридско Езеро". Макфакс. 21 октомври 2010. Посетено на 21 октомври 2010. (македонски)