Титан (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Титан
Titan in natural color
Титан гледан од леталото Касини-Хајгенс
Откривање
Откривач Кристијан Хајгенс
Откриено 25 март 1655
Атмосфера
Површински притисок
146.7 kPa

Титан е најголемиот природен сателит (месечина) на Сатурн.

Титан има повеќе езера од течен етан и метан, меѓу кои и Охридското Езеро (лат. Ohrid Lacus)[1], наречено во чест на истоименото езеро во југозападна Македонија[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ohrid Lacus (Охридско Езеро) на Титан -“. Службен весник на планетарна номенклатура на Меѓународниот астрономски сојуз. 16 септември 2010. http://planetarynames.wr.usgs.gov/Feature/14775;jsessionid=1314a7061ca2c085fc7dfabacea8. посет. 22 октомври 2010 г.  (англиски)
  2. НАСА одлучи едно од езерата на Титан да се вика „Охридско Езеро““, Макфакс, 21 октомври 2010 (посет. 21 октомври 2010 г). (македонски)