Дејмос

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Дејмос (месечина))
Дејмос
Дејмос
Дејмос
Откривање
ОткривачАсаф Хол
Откриено12 август 1877

Дејмос е една од двете месечини на Марс. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 12 август 1877. Името го добил по придружникот на богот Марс, Дејмос, и означува ужас. Оваа месечина има неправилна форма.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Фобос — другата месечина на Марс