Атмосферски притисок

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Атмосферски притисок е притисокот на земјината атмосфера. Тој е притисокот кој го врши воздухот со неговата тежина, како сила врз единица површина на Земјата.