Најада (месечина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Најада
Naiad Voyager.png
Најада видена од Voyager 2 (издолжувањето се должи на размачкување)
Откривање
ОткривачТим за сликање Војаџер
ОткриеноСептември 1989
Ознаки
Изговор/ˈnæd/ or /ˈnæd/,[1][2]
/ˈnəd/ or /ˈnəd/[3]
Наречена по
pl. Ναϊάδες Nāïades
Орбитални особености[5][6]
Епоха 18 Август 1989
48 224.41  km
Занесување0.0047 ± 0.0018
0.2943958 ± 0.0000002 d
Наклон
 • 4.75 ± 0.03° (to Neptune equator)
 • 4.75° (to local Laplace plane)
Месечина наНептун
Физички особености
Димензии96×60×52 km[7][8]
Среден полупречник
30.2 ± 3.2 km[6]
Средна густина
0.8±0.48 g/cm3[9]
synchronous
zero
Албедо0.072[7][10]
Температура~51 K mean (estimate)
23.91[10]

Најада или Нетун III, е еден од помалите месец на планетата Нептун.

Најада бил последен Нептунов месец кои при својот лет покрај Нептун ја открила сондата Војаџер 2 во 1989 година.

Името го добил по Најадама, водена нимфа од грчката митологија.

Податоци[уреди | уреди извор]

Најада кружи околу Нептун на средно растојание од 48.200 -{km}-, секои 7 сати и 6 минути. Неговите рамни вртања се легнати 4,74° во однос на Нептуновиот екватор. Околу Нептун кружи под критична дистанца, така што гравитационите сили со време ќе го издробат и претворат во прстен, или ќе го привлечат во Нептуновата атмосфера каде што ќе согори.

Најада е тело со неправилен облик на димензија 96×60×52 -{km}-. На неговата површина нема геолошки карактеристики.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

 1. Noah Webster (1884) A Practical Dictionary of the English Language
 2. „naiad“, Oxford English Dictionary (изд. 3rd.), Oxford University Press, September 2005 Invalid |mode=CS1 (help) (бара Претплата или членство во британска јавна библиотека .)
 3. „Naiad“. Merriam-Webster Dictionary.
 4. Morris (1904) British violin-makers
 5. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Jacobson2004.
 6. 6,0 6,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Showalter2019.
 7. 7,0 7,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Karkoschka2003.
 8. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Williams2008-nssdc.
 9. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Brozovic2019.
 10. 10,0 10,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име jplssd.