1239

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1239 г.  во други календари
Грегоријански календар 1239
MCCXXXIX
Ab urbe condita 1992
Асирски календар 5989
Бахајски календар -605–-604
Бенгалски календар 646
Берберски календар 2189
Будистички календар 1783
Бурмански календар 601
Византиски календар 6747–6748
Еврејски календар 4999–5000
Ерменски календар 688
ԹՎ ՈՁԸ
Етиопски календар 1231-1232
Игбоански календар 239–240
Ирански календар 617–618
Исламски календар 636–637
Јулијански календар 1239    MCCXXXIX
Кинески календар 戊戌年月日
(3875/3935)
— до —
己亥年月日
(3876/3936)
Коптски календар 955–956
Корејски календар 3572
Календар Мингуо 673 пред РК
民前673年
Селевкидски календар 1550–1551
Тајландски сончев календар 1782
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1295–1296
 - Шака самват 1161–1162
 - Кали југа 4340–4341
Холоценски календар 11239
Џуче-календар нема (пред 1912)

1239 (MCCXXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1239. година од новата ера, 239. од вториот милениум, 39. од 13 век и последна од 1230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6747 и 6748 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5989 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4999 и 5000 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1992.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1239. година се протега во 3875 и 3876, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3935 и 3936 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1782. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 636 и 637 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]