Ено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ено
(француски: Hainaut)
Flag of Hainaut.svg Héraldique Province BE Hainaut.svg
Држава Flag of Belgium (civil).svg Белгија
Регион  Валонија
Гл. град Монс
Површина 3,800 km²
Население 2004 1,283,200
Густина 338 / km²
Управник Клод Дирје
BelgiumHainaut.png
Официјална стр.

Ено (фр. Hainaut, хол. Henegouwen, герм. Hennegau, вал. Hinnot) е покраина во областа Валонија, Белгија. Се граничи со покраините Источна Фландрија, Западна Фландрија, Фламански Брабант (Фландрија), Валонски Брабант и Намир (Валонија), и со Франција. Главен град е Монс. Покраината зафаќа површина од 3.800 km², поделена во два округа (arrondissements) со вкупно 69 општини.

Денешната покраина како административна единица води потекло од средновековната грофовија Ено, со делови во денешниот департман Норд, Франција.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Ат[уреди | уреди извор]

Монс[уреди | уреди извор]

Мускрон[уреди | уреди извор]

Соањи[уреди | уреди извор]

Тиен[уреди | уреди извор]

Турне[уреди | уреди извор]

Шарлероа[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 50°30′N 03°55′E / 50.500° СГШ; 3.917° ИГД / 50.500; 3.917