Ено

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ено
(француски: Hainaut)
Држава Белгија
Регион  Валонија
Гл. град Монс
Површина 3,800 km²
Население 2004 1,283,200
Густина 338 / km²
Управник Клод Дирје
Официјална стр.

Ено (фр. Hainaut, хол. Henegouwen, герм. Hennegau, вал. Hinnot) е покраина во областа Валонија, Белгија. Се граничи со покраините Источна Фландрија, Западна Фландрија, Фламански Брабант (Фландрија), Валонски Брабант и Намир (Валонија), и со Франција. Главен град е Монс. Покраината зафаќа површина од 3.800 км2, поделена во два округа (arrondissements) со вкупно 69 општини.

Денешната покраина како административна единица води потекло од средновековната грофовија Ено, со делови во денешниот департман Норд, Франција.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Ат[уреди | уреди извор]

Монс[уреди | уреди извор]

Мускрон[уреди | уреди извор]

Соањи[уреди | уреди извор]

Тиен[уреди | уреди извор]

Турне[уреди | уреди извор]

Шарлероа[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 50°30′N 03°55′E / 50.500° СГШ; 3.917° ИГД / 50.500; 3.917