Прејди на содржината

Намир (покраина)

Координати: 50°28′N 04°51′E / 50.467° СГШ; 4.850° ИГД / 50.467; 4.850
Од Википедија — слободната енциклопедија
Намир
Nameur  (јазик?)
Namen  (холандски)
Покраина во Белгија
Знаме на НамирГрб на Намир
Местоположба на Намир
Држава Белгија
Регион Валонија
Главен градНамир
Управа
 • УправникДени Матен
Површина[1]
 • Вкупна3.675 км2 (1,419 ми2)
Население (1 јануари 2019)[2]
 • Вкупно494.325
 • Густина130/км2 (350/ми2)
ИЧВ (2018)0.891[3]
многу висок · 8.
Мреж. местоСлужбено мрежно место

Намир (француски: Namur; холандски: Namen [ˈnaːmə(n)]  ( слушни); валонски: Nameur) — покраина воВалонија, еден од трите региони на Белгија. Се граничи (од запад во насока на стрелките на часовникот) со валонските провинции Ено, Валонски Брабант, Лиеж и Луксембург во Белгија и француските департмани Север и Ардени. Нејзин главен град и најголем град е градот Намир. Од јануари 2019 година, покраината Намур има 494.325 жители.[4]

Единици[уреди | уреди извор]

Општински поделби на Намур (кликнете на сликата за целосна легенда).
Општински поделби на Намур (кликнете на сликата за целосна легенда).

Има површина од 3,675 км2 и е поделена на три административни окрузи кои содржат вкупно 38 општини.

Карта бр. Општина Округ
1 Анден Намир
2 Ане Динан
3 Асес Намир
4 Борен Динан
5 Бјевр Динан
6 Серфотен Филипвил
7 Сине Динан
8 Кувен Филипвил
9 Динан Динан
10 Доаш Филипвил
11 Егезе Намир
12 Фернелмон Намир
13 Флореф Намир
14 Флорен Филипвил
15 Фос-ла-Вил Намир
16 Жедин Динан
17 Жамблу Намир
18 Жев Намир
19 Амоа Динан
20 Астјер Динан
21 Авеланж Динан
22 Ује Динан
23 Жемеп-сир-Самбр Намир
24 Ла Брујер Намир
25 Мете Намир
26 Намир Намир
27 Ое Намир
28 Оне Динан
29 Филипвил Филипвил
30 Профондевил Намир
31 Рошфор Динан
32 Самбрвил Намир
33 Сомбреф Намир
34 Сом-Лез Динан
35 Вироанвал Филипвил
36 Врес-сир-Семоа Динан
37 Валкур Филипвил
38 Ивоар Динан

Економија[уреди | уреди извор]

Бруто домашниот производ (БДП) на покраината бил 13,5 милијарди евра во 2018 година, што претставува 2,9% од економското производство на Белгија. БДП по глава на жител прилагоден за куповна моќ изнесувал 24.000 евра или 80% од просекот на ЕУ27 во истата година. БДП по вработено лице изнесувал 104% од просекот на ЕУ27.[5]

Збратимени краеви[уреди | уреди извор]

Покраината Намир е збратимена со:[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Be.STAT“.
  2. „Structuur van de bevolking | Statbel“.
  3. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  4. „Structuur van de bevolking | Statbel“. Посетено на 21 септември 2021.
  5. „Regional GDP per capita ranged from 30% to 263% of the EU average in 2018“. Eurostat. Посетено на 21 септември 2021.
  6. „Service des relations extérieures et internationales“. province.namur.be (француски). Посетено на 21 септември 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]