Валонски Брабант

Координати: 50°40′N 04°35′E / 50.667° СГШ; 4.583° ИГД / 50.667; 4.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Валонски Брабант
Brabant wallon  (француски)
Roman Payis  (јазик?)
Покраини во Белгија
Знаме на Валонски БрабантГрб на Валонски Брабант
Местоположба на Валонски Брабант
Country Белгија
Region Валонија
Capital
(and largest city)
Вавр
Управа
 • ГувернерЖил Маху
Површина[1]
 • Вкупна1.097 км2 (424 ми2)
Население (1 January 2019)[2]
 • Вкупно403.599
 • Густина370/км2 (950/ми2)
HDI (2018)0.925[3]
very high · 4th
Мреж. местоOfficial site

Валонски Брабант (/brəˈbænt/, /USalsobrəˈbɑːnt,_ˈbrɑːbənt/; француски: Brabant wallon [bʁabɑ̃ walɔ̃]; холандски: Waals-Brabant [ˌʋaːlz ˈbraːbɑnt]  ( слушни); валонски: Roman Payis) епокраина во Валонија и Белгијa. Се граничи (во правец на стрелките на часовникот од север) со покраината Фламански Брабант (Фламански регион) и покраините Лиеж, Намир и Ено (Валонија). Нејзин главен град и најголем град е Вавр.

Покраинското население бilo регистрирано на 403.599 жители од јануари 2019 година, што дава густина на население од 368/км2 (950/квадратни милји).

.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://bestat.statbel.fgov.be/bestat/crosstable.xhtml?view=90c1e218-dc4f-4827-824d-9b25abfefe59
  2. https://statbel.fgov.be/nl/themas/bevolking/structuur-van-de-bevolking
  3. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.