Прејди на содржината

Фламански Брабант

Координати: 50°55′N 04°35′E / 50.917° СГШ; 4.583° ИГД / 50.917; 4.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Флмнски Брабант
Vlaams-Brabant
Покраини во Белгија
Знаме на Флмнски БрабантГрб на Флмнски Брабант
Местоположба на Флмнски Брабант
Country Белгија
Region Фламанска Област
Capital
(and largest city)
Лувен
Управа
 • ГувернерЈан Спурен [nl]
Површина[1]
 • Вкупна2.118 км2 (818 ми2)
Население (1 January 2019[2])
 • Вкупно1.146.175
 • Густина540/км2 (1,400/ми2)
HDI (2018)0.938[3]
very high · 2nd
Мреж. местоvlaamsbrabant.be

Фламански Брабант (/brəˈbænt/, /USalsobrəˈbɑːnt,_ˈbrɑːbənt/; холандски: Vlaams-Brabant [ˌvlaːmz ˈbraːbɑnt]  ( слушни);[б 1] француски: Brabant flamand) е покраина во Фландрија, еден од трите региони во Белгија. Се граничи со (стрелките на часовникот од север) белгиските покраини Антверпен, Лимбург, Лиеж, Валонски Брабант, Ено и Источна Фландрија. Фламански Брабант, исто така, го опкружува Бриселскиот регион. Нејзиниот главен град е Лувен. Има површина од 2,118 km2 (818 ми) која е поделена на два административни окрузи (arrondissementen на холандски јазик) и содржи 65 општини. Од јануари 2019 година, фламански Брабант има население од 1,146,175 жители.[2]

Фламански Брабант е создаден во 1995 година со разделување на поранешната покраина Брабант на три дела: две нови покраини, Фламански Брабант и Валонски Брабант; и Бриселскиот регион, кои повеќе не припаѓаат на ниту една провинција. Разделбата бил направена за да се смести евентуалната поделба на Белгија во три региони (Фландрија, Валонија и Бриселскиот регион).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „be.STAT“. bestat.statbel.fgov.be.
  2. 2,0 2,1 „Structuur van de bevolking | Statbel“. statbel.fgov.be.
  3. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.