Белеј

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Белеј
Belœil
0 Beloeil - Château des Princes de Ligne (1).JPG
Општинско знаме
Знаме
Општински грб
Грб
Местоположбата на Белеј во рамките на Ено
Местоположбата на Белеј во рамките на Ено
Белеј is located in Белгија
Белеј
Местоположба во Белгија
Држава Белгија Белгија
Регион  Валонија
Заедница Валонија Француска заедница
Покраина  Ено
Округ Ат
Координати 50°32′0″N 03°43′0″E / 50.53333° СГШ; 3.71667° ИГД / 50.53333; 3.71667Координати: 50°32′0″N 03°43′0″E / 50.53333° СГШ; 3.71667° ИГД / 50.53333; 3.71667
Површина 61,55 km²
Население
– машко
– женско
Густина
13.347 (1 јан. 2006)
49,08%
50,92%
217 жит./km²
Старосна распределба
0–19 г.
20–64 г.
65+ г.
(01/01/2006)
23,42%
59,98%
16,60%
Странци 5,10% (01/07/2005)
Невработеност 17,56% (1 јан. 2006)
Сред. год. приходи €10.722/чов. (2003)
Градоначалник Ален Карион (МР)
Владејачки партии МР, ЦДХ
Поштенски бр. 7970, 7971, 7972, 7973
Повикувачки бр. 069
Мреж. место www.entite-beloeil.be

Белеј (фр. Belœil) е населено место и општина во валонската покраина Ено, Белгија. Сместена е околу 10 km јужно од Ат. На 1 јануари 2006 општината броела 13.347 жители. Зафаќа вкупна површина од 61,55 km², со густина на населеност од 217 жители на km².

Општината го носи името на Белејскиот замок, некогашен дом на кнезот Шарл-Жозеф де Лињ, офицер, писател и дописник на Жан-Жак Русо и Волтер.

Белејскиот замок - дом на кнезовите Лињевци

Познати жители[уреди | уреди извор]

Освен разните членови на семејството Лињевци што живееле во замокот, еве некои други познати личности од општината:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]