1230-ти

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 1220-ти 1230-ти 1240-ти >
1230 1231 1232 1233 1234 1235 1236 1237 1238 1239

1230-ти — деценија според Јулијанскиот календар кој започнала на 1 јануари 1230 година и завршила на 31 декември 1239 година.

Настани[уреди | уреди извор]

1230[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1230.

1231[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1231.
 • 9 април - Жолтеникави облаци и прашина го задушуваат воздухот околу Хангџоу, Кина, што го замаглува небото и сонцето, а пожарот се распространува на југоисток од градот, кој продолжува да се шири и следниот ден. Борбата против пламенот оди тешко поради ограничената видливост. Кога пожарите биле изгасени, откриено е дека целата област од околу 10.000 куќи во југоисточниот дел на градот биле целосно уништени.
 • Монголските војници ја преминале реката Јалу во Кореја.
 • Освоен е градот Согут од страна на Ертугрул, татко на Осман I.
 • Италија: Фридрих II ги издава т.н. Конституции од Мелфи, колекција на закони за Кралство Сицилија, како и указот од Салерно, кој го регулира користењето на медицината и одделувањето на професиите лекар и аптекар[3].
 • Ливелин Велики започнува кампања против норманските господари во Велс.
 • Шпанија: Кралство Кастиља го освојува градот Кесада[2]
 • За прв пат се споменува градот Бад Либенверда.
 • Ричард, првиот ерл од Корнвол се жени со Изабела Маршал.

1232[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1232.

1233[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1233.

1234[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1234.

1235[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1235.

1236[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1236.

1237[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1237.

1238[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1238.

1239[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „1239.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fine, John Van Antwerp (1994). The Late Medieval Balkans: A Critical Survey from the Late Twelfth Century to the Ottoman Conquest. University of Michigan Press. стр. 125. ISBN 978-0-472-08260-5. https://books.google.com/books?id=Hh0Bu8C66TsC. 
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Peter Linehan (1999). „Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre“. David Abulafia. The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300. Cambridge: Cambridge University Press. стр. 668–673. ISBN 0-521-36289-X. 
 3. Rashdall, Hastings (1895). The Universities of Europe in the Middle Ages. Clarendon Press. стр. 85. https://books.google.ca/books?id=7YYRAAAAYAAJ&pg=PA84. посет. 20 ноември 2016 г. 
 4. Dal-Gal, Niccolò. (1907). „St. Anthony of Padua“. The Catholic Encyclopedia 1. Robert Appleton Company. (посет. 13 јуни 2011 г)
 5. Picard, Christophe (1997). La mer et les musulmans d'Occident VIIIe-XIIIe siècle. Paris: Presses Universitaires de France. 
 6. Lourie, Elena (2004). Jews, Muslims, and Christians in and around the Crown of Aragon: essays in honour of Professor Elena Lourie. Brill. стр. 270. ISBN 90-04-12951-0. https://books.google.com/books?id=6TdP6b3f-TIC&dq=christian+mercenaries+maghrib&source=gbs_navlinks_s. 
 7. Picard, Christophe (2000). Le Portugal musulman (VIIIe-XIIIe siècle. L'Occident d'al-Andalus sous domination islamique. Paris: Maisonneuve & Larose. стр. 110. ISBN 2-7068-1398-9. 
 8. Hey, David. Medieval South Yorkshire. 
 9. de Epalza, Miguel (1999). Negotiating cultures: bilingual surrender treaties in Muslim-Crusader Spain under James the Conqueror. Brill. стр. 96. ISBN 90-04-11244-8. https://books.google.com/books?id=IjFacnscoBIC&dq=Treaty+of+Alcaraz+1243&source=gbs_navlinks_s.