Прејди на содржината

1237

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1237 во разни календари
Грегоријански календар1237
MCCXXXVII
Ab urbe condita1990
Ерменски календар686
ԹՎ ՈՁԶ
Асирски календар5987
Балиски календар1158–1159
Бенгалски календар644
Берберски календар2187
Будистички календар1781
Бурмански календар599
Византиски календар6745–6746
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3933 или 3873
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3934 или 3874
Коптски календар953–954
Етиопски календар1229–1230
Еврејски календар4997–4998
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1293–1294
 - Сачка ера1158–1159
 - Кали-југа4337–4338
Холоценски календар11237
Игбоански календар237–238
Ирански календар615–616
Исламски календар634–635
Јапонски календарКатеј 3
(嘉禎3年)
Јавански календар1146–1147
Јулијански календар1237
MCCXXXVII
Корејски календар3570
Мингуо-календар675 пред Р. Кина
民前675年
Нанакшахи−231
Тајландски сончев календар1779–1780
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1363 или 982 или 210
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1364 или 983 или 211

1237 (MCCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1237 година од новата ера, 237. од вториот милениум, 37. од XIII век и осма од 1230-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6745 и 6746 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5987 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4997 и 4998 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1990.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1237 година се протега во 3873 и 3874, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3933 и 3934 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1780. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 634 и 635 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Монголите пред ѕидините на градот Владимир

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1237 на Ризницата ?