1206

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1206 г.  во други календари
Грегоријански календар 1206
MCCVI
Ab urbe condita 1959
Асирски календар 5956
Бахајски календар -638–-637
Бенгалски календар 613
Берберски календар 2156
Будистички календар 1750
Бурмански календар 568
Византиски календар 6714–6715
Еврејски календар 4966–4967
Ерменски календар 655
ԹՎ ՈԾԵ
Етиопски календар 1198-1199
Игбоански календар 206–207
Ирански календар 584–585
Исламски календар 602–603
Јулијански календар 1206    MCCVI
Кинески календар 乙丑年月日
(3842/3902)
— до —
丙寅年月日
(3843/3903)
Коптски календар 922–923
Корејски календар 3539
Календар Мингуо 706 пред РК
民前706年
Селевкидски календар 1517–1518
Тајландски сончев календар 1749
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1262–1263
 - Шака самват 1128–1129
 - Кали југа 4307–4308
Холоценски календар 11206
Џуче-календар нема (пред 1912)

1206 (MCCVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1206. година од новата ера, 206. од вториот милениум, 6. од 13 век и седма од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6714 и 6715 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5956 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4966 и 4967 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1959.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1206. година се протега во 3842 и 3843, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3902 и 3903 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1749. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 602 и 603 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Уметност и култура[уреди | уреди извор]

  • Шеќерот се споменува за прв пат во Европа. Бадеми, цимет, ѓумбир и морско оревче се исто така увезени за кралските банкети во Англија[1].

Образование[уреди | уреди извор]

Религија[уреди | уреди извор]

Техника[уреди | уреди извор]

  • Арапскиот инженер ел-Џазари опишува многу механички пронајдоци во неговата книга „Книга на познавање на генијалните механички уреди“.

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. King John by Warren. Published by University of California Press in 1961. p. 139
  2. Munro, John H.. The Medieval Origins of the Financial Revolution. „The International History Review“ том  15 (3): 506–562.