1203

Од Википедија — слободната енциклопедија
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1203 во разни календари
Грегоријански календар1203
MCCIII
Ab urbe condita1956
Ерменски календар652
ԹՎ ՈԾԲ
Асирски календар5953
Балиски календар1124–1125
Бенгалски календар610
Берберски календар2153
Будистички календар1747
Бурмански календар565
Византиски календар6711–6712
Кинески календар壬戌(вод. куче)
3899 или 3839
    — до —
癸亥年 (вод. свиња)
3900 или 3840
Коптски календар919–920
Етиопски календар1195–1196
Еврејски календар4963–4964
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1259–1260
 - Сачка ера1124–1125
 - Кали-југа4303–4304
Холоценски календар11203
Игбоански календар203–204
Ирански календар581–582
Исламски календар599–600
Јапонски календарКенин 3
(建仁3年)
Јавански календар1111–1112
Јулијански календар1203
MCCIII
Корејски календар3536
Мингуо-календар709 пред Р. Кина
民前709年
Нанакшахи−265
Тајландски сончев календар1745–1746
Тибетски календар阳水狗年
(машка вода-куче)
1329 или 948 или 176
    — до —
阴水猪年
(женска вода-свиња)
1330 или 949 или 177

1203 (MCCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1203 година од новата ера, 203. од вториот милениум, 3. од XIII век и четвртта од 1200-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6711 и 6712 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5953 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4963 и 4964 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1956.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1203 година се протега во 3839 и 3840, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3899 и 3900 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1746. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 599 и 600 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Царот Алексиј IV Ангел

По област[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

По тема[уреди | уреди извор]

Трговија[уреди | уреди извор]

  • Откриен е првиот доказ дека Темпларите во Лондон му дале пари на заем на англискиот крал Јован Безземниот. Сумите биле релативно мали, но често се користеле за критични операции, како што бил откупот на кралските војници заробени од Французите.[1]

Религија[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ferris, Eleanor (1902). „The Financial Relations of the Knights Templars to the English Crown“. American Historical Review. 8 (1).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1203 на Ризницата ?