1244

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1244 г.  во други календари
Грегоријански календар 1244
MCCXLIV
Ab urbe condita 1997
Асирски календар 5994
Бахајски календар -600–-599
Бенгалски календар 651
Берберски календар 2194
Будистички календар 1788
Бурмански календар 606
Византиски календар 6752–6753
Еврејски календар 5004–5005
Ерменски календар 693
ԹՎ ՈՂԳ
Етиопски календар 1236-1237
Игбоански календар 244–245
Ирански календар 622–623
Исламски календар 641–642
Јулијански календар 1244    MCCXLIV
Кинески календар 癸卯年月日
(3880/3940)
— до —
甲辰年月日
(3881/3941)
Коптски календар 960–961
Корејски календар 3577
Календар Мингуо 668 пред РК
民前668年
Селевкидски календар 1555–1556
Тајландски сончев календар 1787
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1300–1301
 - Шака самват 1166–1167
 - Кали југа 4345–4346
Холоценски календар 11244
Џуче-календар нема (пред 1912)

1244 (MCCXLIV) била престапна година според јулијанскиот календар. Тоа била 1244. година од новата ера, 244. од вториот милениум, 44. од 13 век и петта од 1240-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6752 и 6753 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5994 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5004 и 5005 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1997.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1244. година се протега во 3880 и 3881, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3940 и 3941 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1787. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 641 и 642 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]