1298

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XII век XIII век XIV век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1298 во разни календари
Грегоријански календар1298
MCCXCVIII
Ab urbe condita2051
Ерменски календар747
ԹՎ ՉԽԷ
Асирски календар6048
Балиски календар1219–1220
Бенгалски календар705
Берберски календар2248
Будистички календар1842
Бурмански календар660
Византиски календар6806–6807
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3994 или 3934
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3995 или 3935
Коптски календар1014–1015
Етиопски календар1290–1291
Еврејски календар5058–5059
Хиндуистички календари
 - Викрам самват1354–1355
 - Шака самват1219–1220
 - Кали-југа4398–4399
Холоценски календар11298
Игбоански календар298–299
Ирански календар676–677
Исламски календар697–698
Јапонски календарЕјнин 6
(永仁6年)
Јавански календар1209–1210
Јулијански календар1298
MCCXCVIII
Корејски календар3631
Мингуо-календар614 пред Р. Кина
民前614年
Нанакшахи−170
Тајландски сончев календар1840–1841
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1424 или 1043 или 271
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1425 или 1044 или 272

1298 (MCCXCVIII) — година според јулијанскиот календар. Тоа била 1298 година од новата ера, 298. од вториот милениум, 98. од XIII век и деветта од 1290-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6806 и 6807 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6048 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5058 и 5059 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2051.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1298 година се протега во 3934 и 3935, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3994 и 3995 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1841. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 697 и 698 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

По област[уреди | уреди извор]

Азија[уреди | уреди извор]

Европа[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. ISBN 0-304-35730-8.
  2. Catoni, Giuliano. „BONSIGNORI“. Dizionario Biografico degli Italiani. Посетено на 20 December 2011.
  3. „Култура – Цркви“. www.visitpelagonia.mk.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Commons-logo.svg 1298 на Ризницата ?