Прејди на содржината

1290-ти

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 1280-ти 1290-ти 1300-ти >
1290 1291 1292 1293 1294 1295 1296 1297 1298 1299

1290-ти — деценија според јулијанскиот календар кој започнала на 1 јануари 1290 година и завршила на 31 декември 1299 година.

Настани[уреди | уреди извор]

1290[уреди | уреди извор]

1291[уреди | уреди извор]

1292[уреди | уреди извор]

1293[уреди | уреди извор]

1294[уреди | уреди извор]

1295[уреди | уреди извор]

1296[уреди | уреди извор]

1297[уреди | уреди извор]

1298[уреди | уреди извор]

1299[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Kington, J. Climate and Weather, HarperCollins Publishers, 2010
  2. Mundill, Robin R. (2002). England's Jewish Solution: Experiment and Expulsion, 1262-1290. Cambridge University Press. ISBN 0-521-52026-6. p. 27.
  3. Стара Црна Гора, Јован Ердељановић, 34. стр.
  4. Maire Vigueur, Jean-Claude (2010). L'autre Rome. Une histoire des Romains a l'époque communale (XIIe-XIVe siècle). Paris: Tallandier. стр. 241. ISBN 978-2-84734-719-7. Архивирано од изворникот на March 3, 2012. Посетено на 2012-02-29.
  5. 5,0 5,1 Williams, Hywel (2005). Cassell's Chronology of World History. London: Weidenfeld & Nicolson. ISBN 0-304-35730-8.
  6. Catoni, Giuliano. „BONSIGNORI“. Dizionario Biografico degli Italiani. Посетено на 20 December 2011.
  7. „Култура – Цркви“. www.visitpelagonia.mk. Архивирано од изворникот на 2010-12-29. Посетено на 2018-09-26.
  8. Cancelleri, J.-A. „Sinucello della Rocca“. Dizionario biografico. Посетено на 20 December 2011.