Прејди на содржината

Црква „Св. Никола“ - Варош

Од Википедија — слободната енциклопедија
Свети Никола

Богородица умиление (XV век) - Икона од црквата „Св. Никола“

македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Местоположба

Карта

Општина Прилеп
Држава Македонија
Општи податоци
Архитектонски опис

„Св. Никола“ се наоѓа во Варош, Прилеп. Црквата е изградена во 1298 година.[1]

Црквата Св. Никола е мала еднокорабна градба со триаголна апсида и засводена со полуцилиндричен свод. Со своите мали димензии, а голема висина потцетува на црквите од Костур. Градена е од необработен камен, а во горните зони има богата керамопластика. Живописуванњето во внатрешноста е слично на она во Нерези во Св. Пантелејмон. Датира од крајот на 12 век и почетокот на 13 век. Живописана е 1191 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Култура – Цркви“. www.visitpelagonia.mk. Архивирано од изворникот на 2010-12-29. Посетено на 2010-09-25.