Црква „Св. Димитриј“ - Кривогаштани

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Coat of arms of the Macedonian Orthodox Church.png
Macedonian cross.svg
Св. Димитриј
Црквата во Кривгоаштани.JPG
Македонска православна црква
Епархија Преспанско-пелагониска
Архијерејско намесништво Прилепско
Парохија Втора кривогаштанска
Местоположба
Населено место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Држава Македонија
Општи податоци
Покровител Св. Димитриј
Архитектонски опис
Портал „МПЦ“

„Свети Димитриј“ — трикорабна градба, со полукружна апсида на источната страна, расчленета со три слепи ниши. Изградена е во 1912 година и истата година е живописана. Црквата има и женска црква – галерија.