Св. Димитрија (Кривогаштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Димитрија
археолошко наоѓалиште
Св. Димитрија is located in Македонија
Св. Димитрија
Местоположба на Св. Димитрија во Македонија
Местоположба 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° N; 21.33306° E / 41.33583; 21.33306Координати: 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° N; 21.33306° E / 41.33583; 21.33306
Основни податоци
Име Св. Димитрија
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“

Св. Димитријаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Кривогаштани. Се наоѓа во црквата „Св. Димитриј“, се чува мермерна надгробна плоча со релјефна претстава на две машки и две женски бисти. Горе има калкан со палмета и акротерија, а во едикулата претстава на коњаник, дете што стои на ара и десно од него жена. Под нив има грчки натпис во 10 реда.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998