Прејди на содржината

Регионален пат 1306

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1306 shield

Регионален пат 1306
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:51,1 км
Поважни клучки
Од:Прилеп
До:Сладуево
Местоположба
Општини:Прилеп, Кривогаштани, Крушево, Демир Хисар
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1306 (ознака: Р1306) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 51,1 километар и 4 делници. Патот започнува во градот Прилеп и се движи преку Крушево до демирхисарското село Сладуево.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1306 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 4 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1372 Прилеп (Големо Коњари) Кривогаштани 0,0 - 18,7
1373 Кривогаштани Крушево 18,7 - 31,1
1374 Крушево Журче 31,1 - 47,3
1375 Журче Сладуево 47,3 - 51,1
врска со 51,1

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]