Прејди на содржината

Регионален пат 1208

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1208 shield

Регионален пат 1208
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:24,0 км
Поважни клучки
Од:Охрид
До:граница со Албанија (Радожда)
Местоположба
Општини:Охрид, Дебрца, Струга
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1208 (ознака: Р1208) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 24,0 километри и 1 делница. Патот започнува во градот Охрид и се движи долж брегот на Охридското Езеро, завршувајќи крај селото Радожда покрај границата со Албанија.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1208 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 различна делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1331 Охрид граница со Албанија (Радожда) 0,0 - 24,0
граница со Албанија 24,0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]