Прејди на содржината

Регионален пат 29372

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 29372 shield

Регионален пат 29372
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:8,5 км
Поважни клучки
Од:врска со
До:Пелистер
Местоположба
Општини:Битола
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 29372 (ознака: 29372) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 8,5 километри и само 1 исцртана делница. Патот се одвојува од А3 кај селото Горно Српци и завршува на паркингот на хотелот „Молика“ кај скијачкиот центар „Копанки“.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 29372 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1823 врска со Пелистер 0,0 - 8,5
Пелистер 8,5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-07-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]