Прејди на содржината

Регионален пат 2236

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2236 shield

Регионален пат 2236
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:28,6 км
Поважни клучки
Од:Свети Николе
До:Неокази
Местоположба
Општини:Свети Николе, Пробиштип
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2236 (ознака: Р2236) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-исток. Има вкупна должина од 28,6 километри и само 1 делница. Патот започнува во градот Свети Николе и се движи кон пробиштипското село Неокази, преку селата Мечкуевци и Пуздерци.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2236 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1533 Свети Николе Неокази 0,0 - 28,6
врска со 28,6

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]