Регионален пат 2335

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2335 shield

Регионален пат 2335
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:46,2 км
Поважни клучки
Од:Вашарејца
До:Ропотово
Местоположба
Општини:Могила, Крушево, Кривогаштани, Долнени
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2335 (ознака: Р2335) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 46,2 километри и 4 делници. Патот започнува во пелагониското село Вашарејца и се движи на западниот раб од Пелагонија, завршувајќи во селото Ропотово.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2335 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 4 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Regional road Macedonia R-1101.svg 0,0
1582 Вашарејца Бучин 0,0 - 14,2
1600 Бучин Обршани 14,2 - 18,7
1583 Обршани Кривогаштани 18,7 - 25,9
1584 Кривогаштани Ропотово 25,9 - 46,2
врска со Regional road Macedonia R-1303.svg 46,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-25.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]