Прејди на содржината

Регионален пат 29275

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 29275 shield

Регионален пат 29275
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:14,2 км
Поважни клучки
Од:Шипковица
До:Вешала ( Косово ( ГП „нема“))
Местоположба
Општини:Тетово
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 29275 (ознака: Р29275) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-запад. Има вкупна должина од 14,2 километри и само 1 исцртана делница. Патот започнува во селото Шипковица и завршува во селото Вешала, движејќи се преку селото Бродец.[1]

Делницата по селото Вешала до границата со Косово не е проектирана.

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 29275 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1816 Шипковица Вешала 0,0 - 14,2
 Косово ( ГП „нема“) 14,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-06-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]