Прејди на содржината

Регионален пат 1312

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1312 shield

Регионален пат 1312
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:71,2 км
Поважни клучки
Од:Каратманово
До:Прилеп
Местоположба
Општини:Велес, Чашка, Прилеп
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1312 (ознака: Р1312) — регионален пат во Македонија, со насока на движење запад-југоисток. Има вкупна должина од 71,2 километри и 5 делници. Патот започнува во велешкото село Каратманово и се движи преку Чашка кон градот Прилеп.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1312 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 5 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1400 Каратманово Велес (автопат) 0,0 - 6,8
1401 Велес (автопат) Велес (Бабуна) 6,8 - 7,8
1402 Велес (Бабуна) Чашка 7,8 - 19,9
1403 Чашка Стари Град 19,9 - 30,0
1404 Стари Град Прилеп (Градска Кафеана) 30,0 - 71,2
врска со 71,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-13.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]