Прејди на содржината

Регионален пат 2246

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2246 shield

Регионален пат 2246
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:34,7 км
Поважни клучки
Од:Бошков мост
До:Извор
Местоположба
Општини:Дебар, Кичево
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2246 (ознака: Р2246) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 29,3 километри и само 1 делница. Патот започнува во градот Крива Паланка и се движи низ селата Осиче и Огут, завршувајќи на македонско-српската граница.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2246 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 4 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1554 Бошков мост Осој 0,0 - 3,6
1555 Осој Лазарополе (Осој) 3,6 - 7,6
1556 Лазарополе (Осој) Гари (Извор) 7,6 - 8,6
1557 Гари (Извор) Извор 8,6 - 33,3
врска со 33,3

Како посебен крак на овој регионален пат влегува делницата 1558 до селото Гари во должина од 1.508 метри, со што вкупната должина на Р2246 е 34,7 километри.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-21.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]