Регионален пат 2243

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2243 shield

Регионален пат 2243
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:46,0 км
Поважни клучки
Од:Струга
До:ХЦ „Глобочица“
Местоположба
Општини:Струга
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2243 (ознака: Р2243) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 46,0 километри и 4 делници. Патот започнува во близина на градот Струга и се движи на север длабоко во планината Караорман преку селата Локов и Буринец, завршувајќи кај хидроцентралата „Глобочица“.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2243 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 4 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Regional road Macedonia R-1201.svg 0,0
1547 Мороишки мост Драслајца 0,0 - 3,8
1548 Драслајца Збажди 3,8 - 22,5
1549 Збажид Селци 22,5 - 39,7
1550 Селци Дренок 39,7 - 46,0
врска со Regional road Macedonia R-1201.svg 46,0

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]