Прејди на содржината

Регионален пат 1308

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1308 shield

Регионален пат 1308
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:25,9 км
Поважни клучки
Од:Макази
До: Грција ( ГП „Маркова Нога“)
Местоположба
Општини:Ресен
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1308 (ознака: Р1308) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 25,9 километар и 6 делници. Патот започнува кај раскрсницата „Макази“ и се движи долж источниот брег на Преспанското Езеро до затворениот граничен премин „Маркова Нога“ со Грција.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1308 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 6 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1381 Макази (Кажани) Макази (Козјак) 0,0 - 0,5
1382 Макази (Козјак) Асамати 0,5 - 8,3
1383 Асамати Курбиново (Претор) 8,3 - 9,0
1384 Курбиново (Претор) Сливница 9,0 - 12,8
1385 Сливница Љубојно 12,8 - 20,4
1388 Љубојно  Грција ( ГП „Маркова Нога“) 20,4 - 25,9
 Грција ( ГП „Маркова Нога“) 25,9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]