Прејди на содржината

Автопат А2 (Македонија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Автопат А2 shield

Автопат А2
Информации за правецот
Дел од E65
Должина:73 км
Поважни клучки
Источен крај:Меѓународен аеродром Скопје
Западен крај:Тетово
Местоположба
Поважни градови:Скопје, Тетово
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Автопат А2 (наречен „Мајка Тереза“) — национален автопат во Република Македонија. Дел е од Европскиот пат E65, и ги поврзува градовите Скопје и Тетово.

Рута[уреди | уреди извор]

Тој започнува кај клучката со А1 кај Миладиновци и од тука продолжува на запад, поминува по обиколницата кај Скопје, па потоа го поврзува Тетово и завршува кај Гостивар. На 25 километарското растојание меѓу Тетово и Гостивар автопатот има по 2 ленти во двата правци, но е без помошна лента, па според некои стандарди е категоризиран како експресен пат. [1]

Наводи[уреди | уреди извор]