Прејди на содржината

Регионален пат 2240

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 2240 shield

Регионален пат 2240
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:15,5 км
Поважни клучки
Од:Вевчани
До:Радолишта
Местоположба
Општини:Вевчани, Струга
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 2240 (ознака: Р2240) — регионален пат во Македонија, со насока на движење север-југ. Има вкупна должина од 15,5 километри и 2 делници. Патот започнува во селото Вевчани и се движи преку Октиси, завршувајќи во селото Радолишта.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 2240 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 2 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1540 Вевчани Октиси 0,0 - 5,5
1541 Октиси Радолишта 5,5 - 15,5
врска со 15,5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]