Регионален пат 1207

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 1207 shield

Регионален пат 1207
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:19,3 км
Поважни клучки
Од:Младо Нагоричане
До: Србија (MK road sign 240.svg ГП „Пелинце“)
Местоположба
Општини:Старо Нагоричане
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 1207 (ознака: Р1207) — регионален пат во Македонија, со насока на движење југ-север. Има вкупна должина од 19,3 километри и 3 делници. Патот започнува во селото Младо Нагоричане и се движи на север до граничниот премин „Пелинце“ со границата со Србија.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 1207 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно 3 различни делници.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со Motorway-A2-Hex-Green.svg 0,0
1328 Младо Нагоричане Старо Нагоричане 0,0 - 2,6
1329 Старо Нагоричане Драгоманце 2,6 - 6,3
1330 Драгоманце  Србија (MK road sign 240.svg ГП „Пелинце“) 6,3 - 19,3
 Србија (MK road sign 240.svg ГП „Пелинце“) 19,3

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-01-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]