Регионален пат 29272

Од Википедија — слободната енциклопедија

Регионален пат 29272 shield

Регионален пат 29272
Карта
Протегање на регионалниот пат
Информации за правецот
Должина:16,2 км
Поважни клучки
Од:Оризари
До:Злокуќане
Местоположба
Општини:Липково
Патна мрежа
Патишта во Македонија

Регионален пат 29272 (ознака: Р29272) — регионален пат во Македонија, со насока на движење исток-северозапад. Има вкупна должина од 16,2 километри и само 1 исцртана делница. Патот започнува во селото Оризари и завршува во селото Злокуќане, движејќи се преку селата Слупчане и Белановце, завршувајќи до новоизградениот граничен премин со Косово.[1]

Делници[уреди | уреди извор]

Регионалниот пат 29272 според Јавното претпријатие за државни патишта има вкупно само 1 делница.

Протегање на регионалниот пат
Делница Почеток Крај Потег (км)
врска со 0,0
1812 Оризари Злокуќане 0,0 - 16,2
врска со  Косово ( ГП „Белановце“) 16,2

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ПАТНА МРЕЖА | Јавно претпријатие за државни патишта“. www.roads.org.mk. Посетено на 2021-06-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]